Google trollere savaş açtı!

Google trollere savaş açtı!

Teknoloji devi Google, çeşitli form ve haber sitelerinde sürekli olarak yapılan, hakaret ve küfür içeren trol yorumlara karşı yeni bir yazılım geliştirdi.

Özellikle birçok tartışma ve haber sitesinin sıklıkla karşılaştığı hakaret ve küfür içeren trol yorumlar, kimi zaman sonuçları ağır olan istenmeyenolaylara sebebiyet verebiliyor. Bu bağlamda Google hakaret ve küfür içeren trol yorumları engellemek için yeni bir yazılım geliştirdi.

Özellikle günümüzde giderek büyüyen bu trol kitle, hakaretten küfürevarıncaya kadar her türlü incitici ve aşağılayıcı söylemi kullanabiliyor. Durum böyle olunca Google çareyi, trol yorumları anlayan ve engelleyen “Perspective” adında bir yazılım gelişte itmekte bulmuş.

Tüm Google servislerinde aktif olarak kullanılması planlanan bu sistem, istenildiği takdirde diğer site ve servisler tarafından da kullanılabilecek. Özellikle bu hakaret ve küfür içerikli trol yorumlar yüzünden, küçük yaştakikullanıcıların yaşadığı psikolojik sorun ve travmaların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Son olarak, birçok açıdan gerekli bu yazılımın halen geliştirilmeaşamasında olduğunu ve en geç önümüzdeki yıl kullanıma sunulmasının planlandığını belirtmeden geçmeyelim.

admin administrator

Bir cevap yazın

Ewo Grup Tekstil Bilgisayar Güvenlik Yazılım Sanayi ve Limited Şirketi