Sağlık Kuruluşlarında PACS

Sağlık Kuruluşlarında PACS

PACS çözümümüz, hizmet ve tanı/tedavi süresinin kısalmasını, medikal hizmet kalitesinin artmasını, işgücü kayıplarının önlenmesini sağlayarak verimliliği artırıyor.

PACS konusundaki beklenti maliyetlerin düşürülmesi yönünde

 Sağlık kurum/kuruluşlarımızın PACS konusundaki beklentileri arasındaki en önemli maddeyi maliyet unsuru oluşturuyor. PACS’ın donanım ve yazılım maliyetlerinin yüksekliği sağlık kuruluşlarının kısıtlı bütçelerini zorluyor. Bu konuda bazı firmaların astronomik rakamlı teklifler vermesi, sağlık kurum/kuruluşlarının PACS kullanımı konusunda mesafeli durmasına neden oluyor.

Oysa bir hastalığa doğru bir tanı konması,  tedavi kadar, çoğu zamanda ondan daha  önemli bir aşamadır. Başarılı bir tedavi de, doğru ve hızlı bir tanı sürecine bağlıdır.

Radyolojik görüntüleme, medikal tanıların belirlenmesinde ayrı bir öneme sahiptir.

Tamamı Türkiye sermayesine, mühendisine ait tek PACS

 Türkiye sermayesine, mühendisine ve Ar-Ge sine dayanan PACS çözümleri ülkemizde başarı ile kullanılıyor. Yurtdışı kökenli çözümlerden farkı olmayan bu uygulamalar sağlık kuruluşlarının kısıtlı bütçelerine daha ekonomik çözümler sunuyor. Sağlık sektöründeki birçok firma HBYS yazılımlarına dışarıdan, yabancı programları satın alarak çözüm üretmeye çalışıyorlar.

PACS, sağlık kuruluşunun işletim maliyetlerini düşürüyor.

             PACS çözümümüz, hizmet ve tanı/tedavi süresinin kısalmasını, medikal hizmet kalitesinin artmasını, işgücü kayıplarının önlenmesini sağlayarak verimliliği artırıyor. PACS,  hastaların medikal bilgilerini arşivleyen ve hekimlerin karar mekanizmasına destek veren, farklı yapılardan oluşmuş, entegre bir yapı sunuyor. İlerlemiş teknolojik olanaklarıyla PACS maliyet açısından da avantaj sağlıyor. Sağlık kuruluşunun işletim maliyetlerini düşürüyor.

Dijital medikal görüntüler, maliyetleri  azaltılıyor.

Dijital medikal görüntülerin kullanılmasıyla, geleneksel film tabanlı görüntü işlemeye oranla maliyetleri önemli ölçüde azaltılıyor. Film baskı işleminde ortaya çıkan maliyetler; film, kimyasal solüsyonlar, banyo üniteleri, fosfor kaseti vb maliyetler ortadan kaldırılıyor.

Geleneksel film kullanımının yaratacağı olumsuzluklar (film tekrarı, filmlerin kaybedilmesi, zaman içinde çevresel koşullar nedeniyle deforme olması, film baskısından kaynaklanabilecek bozukluklar) ortadan kaldırılarak, kasetlerin tarayıcılarda okunması ve sonuçlarının beklenmesi süreleri yok ediliyor.

PACS ile, hastane bilgi sistemine dahil olan hastalar, hekimler ve sistemin çalıştığı kurumlar için bilgiye kısa sürede ve daha düşük maliyetlerde ulaşılabiliyor.

 

 

DICOM dosyaları internet üzerinden Web Dağıtım Sistemi ile dağıtılabiliyor.

             DICOM dosyaları tüm standart resim formatlarına (JPG, TİFF vb) çevrilerek internet üzerinden Web Dağıtım Sistemi ile dağıtılabiliyor. Görüntülerin web üzerinden dağıtılabilmesi erişim kısıtlama, yetkilendirme (kullanıcı tiplerini ve yetkilerini belirleme), SSL gibi kullanıcı güvenlik mekanizmalarını destekleyen ve PACS üzerinde çalışan, yüksek çözünürlüklü ve çoklu monitör destekli Web Dağıtım Sistemi sayesinde gerçekleşiyor.

Hastane ve görüntüleme merkezlerinin daha bilinçli yatırımlar yapmasına olanak sağlıyor.

             Ülkemizdeki birçok sağlık kurum/kuruluşu halen geleneksel film baskılarını kullanmaktadır ancak PACS yazılımlarının yaygın şekilde kullanılmaya başlaması, Radyoloji Bilgi Sistemlerinin gelişmesi ve lüks olarak görülen bu sistemlerin, maliyetlerin azalmasına ve sağlık kurumlarımızın mevcut yapılarını geliştirmesine olanak sağlamaktadır.

Görüntüleme cihazları ve yan ekipmanlarının kurulum ve işletme maliyetleri birçok kurum için oldukça pahalı olmaktadır. Maliyetleri azaltmanın başlangıç aşaması, kurumların yatırımlarını gelişen teknolojiler üzerine yapmalarıdır. Örneğin, Computed Radiography adı verilen ve fosfor bir plakanın kullanıldığı kaset tabanlı radyografi türü, CR okuyucusu denilen bir ünite ile görüntüleri dijital görüntüye çevirir.

Digital Radiography sistemi ile karşılaştırıldığında hantal ve daha maliyetlidir ancak ilk kurulum aşamasında CR maliyetleri, kurumlar için daha ekonomik gelebilir.

Panaromik görüntüler, çözünürlükleri bozulmadan büyütülerek ayrıntılı bilgiler elde ediliyor.

             Görüntüleyici Yazılımımız ile, hastaların herhangi bir modaliteye ait değişik zamanlarda çekilen görüntülerine, arşiv sunucu yazılımı ile DICOM Standartlarında haberleşerek erişim (görüntüleri sorgulama ve görüntüleme) yapabiliyoruz. Kayıpsız elde edilen görüntüler, hekimlerin ve radyologların gerekli gördükleri yer ve zamanda hızla yeniden görüntülenip değerlendiriliyor.

RES118

Dijital panoramik görüntüler, çözünürlükleri bozulmadan büyütülüp, belirli bir noktaya odaklanarak, daha detaylı bilgiler elde ediliyor, görüntülerin herhangi bir yerine yazı veya şekil yerleştirmesi ve seçilen görüntünün fare kontrolünde yer değiştirmesi (pan) ve tam ekran incelemesi mümkün oluyor. İncelenen görüntüler istenildiğinde DICOM yazıcılara gönderilerek film olarak basılabiliyor.

PACS, merkezi veri tabanında bilgilerin depolanması ile oluşan sayısal arşiv (görüntüler üzerinde işlem yapmaya izin verecek şekilde yüksek çözünürlükte saklandığı için ölçüm ve tanıya ilişkin işlemler kolaylıkla yapılabiliyor), bilgilerin yeniden kullanılmasını arşivlenen bilgilerin modern tanı yöntemleri ile incelenmesini sağlıyor. Medikal görüntüler, Axial, Sagittal, Coronal olarak incelenebiliyor. Axial, Sagittal ve Coronal Planda gösterimi yapılan tüm pencerelere aynı görüntü işlemlerinin uygulanıyor.

            Dijital görüntüler üzerinde işlem ve ölçüm yapılabiliyor.

Radyoloji uzmanlarının tanı süreçlerinin sonuçlanmasında ve doğruluğunda en büyük yardımcı etken PACS oluyor. Görüntüler ve raporların her an, her yerde (tüm iş istasyonları üzerinden sorgulama yapılarak) ulaşılabilir olmasına ve görüntü işleme ve ölçüm (mesafe, açı, uzunluk, yoğunluk) yapılabilmesine olanak sağlıyor.

 

Medikal görüntüler üzerinde mesafe ve açı ölçümleri yapabilmenin yanında, görüntüler üzerine boyutları ayarlanabilir yazı ve şekiller ekleyerek, bu ölçüm ve kayıtları PR formatında hasta dosyasına kayıt edebiliyoruz.

admin administrator

Ewo Grup Tekstil Bilgisayar Güvenlik Yazılım Sanayi ve Limited Şirketi