Görüntü Netleştirme

Geliştirmiş olduğumuz bu otomatik görüntü düzenleme yazılımı Türkiye standartlarında henüz geliştirilmemiş olup, Hastaneler de mevcut bulunan radyoloji cihazlarının PACS sistemi aracılığı ile radyoloji doktorları önüne daha net bir görüntü vermesi  ve bu netleştirilen görüntü üzerinden hekimlerin daha sağlıklı raporlanmasına yardımcı olan bir yazılımdır.

Kısacası geliştirdiğimiz bu yazılım radyoloji cihazlarında çekilen filmlerin yani cihazların ham görüntülerin pixsel oranları ile oynanarakyazılımımız sayesinde otomatik bir şekilde kurum PACS sistemine gönderilmesini sağlamaktadır.

Bu sayede herhangi röntgen cihazından alınan görüntü otomatik olarak insan gözünün daha net görebileceği aralığa getirilir. Bu işlem için Teknisyenin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Hatta Teknisyenin görüntüyü netleştirmek için her hangi bir işlem yapmaması daha iyi olur. Teknisyen görüntüle işlemini yaptıktan sonra (Röntgen çektikten sonra) görüntüyü netleştirme sistemine gönderir. Bu işlem kullanılan röntgen cihazı tarafından otomatik yapılır. Netleştirme işlemi otomatik yapıldıktan sonra yine otomatik olarak PACS sistemine aktarılır. Ayrıca özel durumlar için teknisyen tarafından gerekli düzeltmelerin yapıldığı konsol vardır. Bu konsol sayesinde teknisyen görüntü üzerinde gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra sisteme gönderir. Otomatik veya teknisyen kontrollü görüntü düzelme işlemi kurumun tercihine bağlıdır. Genellikle yoğun görüntüleme yapılan kurumlarda otomatik düzeltme işlemi tercih edilmektedir. Otomatik netleştirilen görüntüler (Dicom enhancement) DICOM verileri hatalıysa ayrıca raporlandırılır. Düzeltilen görüntüler %100 DICOM dur.

Dicom enhancement (NETLEŞTİR  X-RAY)  ile uygun kalitede olmayan yada hekimin yetersiz gördüğü görüntüleri netleştiren yazılımdır. DICOM enhancement yazılımı ile yoğun yumuşak dokularda gözden kaçma ihtimali olan yapıları daha da ön plana çıkararak hekimin işini kolaylaştırmaya çalışılmıştır. Dijital teknolojiye göre üretilmiş görüntülerin analog görüntüleme tekniğine ait bilgi birikimi ile yorumlanmaya çalışılması istenmeyen sonuçları da beraberinde getirebilir. Dijital görüntüleme gerçektenden nettir. Öyle ki bu filmler fotoğraf kalitesindedir. Ancak yıllara dayanan analog film bilgi birikimi ile bu filmleri yorumlamaya çalışmak birçok zorluğu beraberinde getirmektedir. Öngörümüz çok yakın bir gelecekte bu filmler bilgisayar tarafından yorumlanacak objektif kriterler ile uzman hekimin bilgisine sunulacak. Örneğin filmde ki ortalama yoğunluk bölgesel yoğunluk, daraltılmış alanlar gibi birçok veri uzman hekimin kullanımında olacak.

Yazılımımız sayesinde alınan örnek görüntüler aşağıdaki gibidir.

 

Ewo Grup Tekstil Bilgisayar Güvenlik Yazılım Sanayi ve Limited Şirketi